górne tło

Dzień Ziemniaka na Helclów.

Ziemniak (Solanum tuberosum L.) jest jednoroczną rośliną należącą do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Stanowi najczęściej spożywane warzywo nie tylko w Polsce. Niby takie popularne, ale wielu ciekawostek o nim nie znamy.

Z tego powodu w dniu 21 kwietnia br., w świetlicy naszego Domu odbyło się spotkanie integracyjne, którego tematem był ziemniak, w innych częściach Polski nazywany kartoflem, a jeszcze w innych pyrami. W trakcie spotkania można było się na przykład dowiedzieć, że ojczyzną ziemniaka są tereny dzisiejszego Peru, Chile, Boliwii i Ekwadoru, skąd gatunek ten wywędrował na cały świat, w tym za sprawą Hiszpanów, przybył do Europy. W Polsce ziemniakiem zainteresowali się jako pierwsi aptekarze wrocławscy, którzy odkryli lecznicze właściwości tej rośliny. Uprawiali ziemniaki w ogrodach botanicznych i przy wrocławskich aptekach już w 1569 r. Za początek uprawy ziemniaka w Polsce przyjmuje się jednak rok 1683. Wtedy to król Jan III Sobieski wracając z wyprawy wiedeńskiej przywiózł bulwy ziemniaka jako prezent dla królowej Marysieńki. Bulwy zostały wysadzone w ogrodach wilanowskich, by piękne kwiaty mogły cieszyć oko królowej. Z czasem odkryto jego walory kulinarne a obecnie wszystkich sposobów jego przyrządzania i przetwarzania nie sposób wyliczyć.

Kopytka, kluski, kartacze, frytki, placki, zapiekanki, krokiety, chipsy, puree to tylko niektóre z nich. Ziemniaki to niezastąpiony dodatek do zup oraz sałatek. Ziemniaki nadają się do gotowania, smażenia, pieczenia. Z nich także można wyprodukować alkohol.

Na spotkaniu ziemniaka w formie alkoholu z oczywistych względów nie serwowano 😊, ale każdy uczestnik spotkania mógł spróbować pysznych młodych ugotowanych ziemniaczków w mundurkach okraszonych sosem czosnkowym oraz chipsów o wielu smakach. Było pysznie i bardzo wesoło.