Aktualności rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie laureatem konkursu „Kraków bez barier 2020

Z wielką przyjemnością informujemy, że Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie otrzymał nagrodę główną w kategorii „obiekty i przestrzenie zabytkowe” w ramach konkursu „Kraków bez barier 2020” za dostosowanie zabytkowego budynku głównego DPS do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nagroda świadczy o uznaniu naszych dotychczasowych starań o jakość świadczonych usług i troski o bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz dążenia do poprawy i optymalizacji wykorzystania infrastruktury.

Wdrażanie współczesnych rozwiązań i dostosowywanie zabytkowych obiektów do aktualnych wymogów i potrzeb jest działaniem trudnym i kosztownym. Niemniej jednak w ciągu ostatnich lat udało się zrealizować szereg zamierzeń, które pozwoliły usunąć bariery architektoniczne. Przede wszystkim wybudowano zewnętrzny dźwig osobowy oraz pochylnię dla osób niepełnosprawnych, a także platformę schodową. Poza tym przebudowano część zespołów pielęgnacyjno-opiekuńczych w taki sposób, aby ich mieszkańcy mieli dostęp do łazienek pozbawionych barier bezpośrednio z pokoi mieszkalnych. W celu poprawy bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych prowadzone są również inwestycje obejmujące infrastrukturę drogową i alejki, zainstalowano oświetlenie zewnętrzne oraz monitoring wizyjny. Również rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego były projektowane ze szczególnym uwzględnieniem ograniczonych możliwości samodzielnej ewakuacji przez osoby niepełnosprawne i wykonywane z myślą o ich bezpieczeństwie. Wybudowano także nowy pawilon dla mieszkańców, gdzie priorytetowo potraktowano kwestie związane z dostępem i wygodą użytkowania dla osób o ograniczonej sprawności.

Wszystkie zrealizowane dotychczas działania były możliwe dzięki przychylności władz miasta Krakowa. Zarówno Pan Prezydent, prof. Jacek Majchrowski, jak też Zastępca Prezydenta, prof. Andrzej Kulig interesują się problemami naszego Domu i dostrzegają potrzeby i skuteczność działania oraz zasadność podejmowanych działań.

Dziękujemy również dr hab. Pani Monice Bogdanowskiej, Małopolskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, za bardzo dobrą współpracę i pozytywne podejście do wdrażanych przez DPS zmian, a w szczególności zrozumienie potrzeb naszych mieszkańców.

Pragniemy również złożyć podziękowania uczestnikom procesu inwestycyjnego, w tym projektantom, wykonawcom robót budowlanych, inspektorom nadzoru inwestorskiego, ale przede wszystkim znakomitemu zespołowi pracowników DPS: Panu Marcinowi Ogórkowi, Paniom Zycie Malewicz, Iwonie Strzeleckiej, Annie Borkowskiej – Herda oraz Panu Sławomirowi Sewiło. Składamy również podziękowania mieszkańcom - na ręce Pana Jana Jasickiego - za cenne wskazówki
i podpowiedzi.

Kraków bez barier

Do sfinansowania przedsięwzięć modernizujących infrastrukturę Domu przyczynia się również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Społeczny Komitet Odbudowy Zabytków Krakowa.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom za dobrą i owocną współpracę.

Pragniemy również pogratulować pozostałym laureatom konkursu „Kraków bez barier 2020”, o których więcej informacji można znaleźć w relacji z gali finałowej konkursu, do której link zamieszczamy poniżej. Jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się w tak zacnym gronie wyróżnionych i wdzięczni, że nasze starania zostały tak pozytywnie zweryfikowane przez znamienitych Członków Jury konkursu.

Kraków bez barier

pokaż metkę
Osoba publikująca: Ireneusz Michał Hyra
Podmiot publikujący: Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów
Data publikacji: 2021-07-21
Data aktualizacji: 2021-07-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź