Pomoc rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Usługi

Infrastruktura:

 

 

Dom Pomocy Społecznej im. L i A. Helclów w Krakowie składa się z 5 budynków:

 

1. Budynek Główny „A” jest obiektem czterokondygnacyjnym (parter, I piętro, II piętro, III piętro), podpiwniczonym. Od strony dziedzińca jest Kaplica pw. św. Anny. Budynek Główny wraz z Kaplicą jest wpisany do rejestru zabytków.

W budynku znajduje się część administracyjna oraz Zespoły Pielęgnacyjno – Opiekuńcze nr 1 – 7 (poprzednio Oddziały: I, II i III Środek, I, II i III oraz III Prawy), pomieszczenia terapii zajęciowej i rehabilitacji oraz świetlica.

2. Budynek Administracyjno - Gospodarczy „B” - w którym znajduje się administracja, kuchnia oraz pralnia.

3. Budynek „C”- „Dom Seniora Artysty”- obiekt dwukondygnacyjny (parter, I piętro), w którym znajduje się Zespół Pielęgnacyjno – Opiekuńczy nr 8 (poprzednio Oddział XI),

4. Budynek „D” -„Dom Artysty Seniora” - obiekt dwukondygnacyjny (parter, I piętro), w którym znajduje się Zespół Pielęgnacyjno – Opiekuńczy nr 9 (poprzednio oddział XII).

5. Budynek „E” – obiekt trzykondygnacyjny (parter, I piętro, II piętro), podpiwniczonym. W budynku znajdują się Zespoły Pielęgnacyjno – Opiekuńcze nr 10 – 12, pomieszczenia terapii zajęciowej i rehabilitacji.

 

Wszystkie budynki połączone są przewiązkami z budynkiem A. Dom jest otoczony obszernym ogrodem. Teren Domu jest ogrodzony. Przy wejściu głównym znajduje się portiernia.

W Domu funkcjonuje 12 Zespołów Pielęgnacyjno – Opiekuńczych: 1 męski , 7 mieszane oraz 4 żeńskie.

 

 

Zakres usług:

 

Zakres i poziom usług świadczonych przez Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie uwzględnia w szczególności godność i poczucie bezpieczeństwa Mieszkańców oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

 

Mieszkaniec Domu ma przede wszystkim prawo do godnego traktowania, korzystania z usług świadczonych przez Dom oraz uzyskiwania stosownej pomocy w zaspokajaniu swoich potrzeb.

 

Dom Pomocy Społecznej im. L i A. Helclów w Krakowie zapewnia w szczególności:

 

I. W zakresie potrzeb bytowych:

 

  1. Miejsce zamieszkania

 

Dom dysponuje 129 pokojami mieszkalnymi, głównie pokojami trzy i czteroosobowymi.

 

  1. Wyżywienie

 

Posiłki dla mieszkańców przygotowywane są w kuchni znajdującej się na terenie Domu. Żywienie odbywa się na podstawie dekadowego jadłospisu. Dom zapewnia Mieszkańcom 3 podstawowe posiłki dziennie oraz posiłki dodatkowe w postaci drugiego śniadania oraz podwieczorku. Zapewnia się posiłki dietetyczne, zgodnie z zaleceniem lekarza. Produkty żywnościowe dostępne są ponadto w kuchenkach pomocniczych na każdym Oddziale.

 

3. Odzież i obuwie

 

Mieszkańcom Domu nie posiadającym własnej odzieży i obuwia oraz możliwości ich zakupienia z własnych środków zapewnia się odzież i obuwie odpowiedniego rozmiaru, dostosowane do jego potrzeb, pory roku, utrzymane w czystości i wymieniane w razie potrzeby

 

 

  1. W zakresie usług opiekuńczych:

 

Udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych oraz w pielęgnacji (np. ubieranie, kąpiel).

Dom umożliwia Mieszkańcom korzystanie – na terenie DPS - z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dom udziela także Mieszkańcom pomocy w zakresie uzgadniania wizyt u lekarzy specjalistów i terminów badań oraz w miarę możliwości zapewnia transport na wizyty i badania.

 

  1. W zakresie usług wspomagających:

 

Dom udziela Mieszkańcom pomocy w załatwianiu spraw osobistych (np. korespondencja i kontakt z instytucjami, drobne zakupy).

 

Mieszkańcy i rodziny mieszkańców mogą uzyskać w Domu wsparcie i pomoc psychologiczną.

 

Rehabilitacja

 

Dom zapewnia Mieszkańcom rehabilitację ruchową. Zabiegi rehabilitacyjne realizowane są na sali gimnastycznej lub w formie rehabilitacji przyłóżkowej. Rehabilitanci realizują z Mieszkańcami indywidualne programy rehabilitacji leczniczej. Usprawnienie ruchowe to ważny i istotny zakres usług wspomagających Mieszkańców.

 

Terapia zajęciowa

 

Terapia prowadzona jest w pracowni terapii zajęciowej, w Świetlicy oraz na Oddziałach. W terapii zajęciowej praktykuje się w szczególności:

 

Warsztaty rękodzieła artystycznego – to przed wszystkim prace ręczne wykonywane metodą decoupage, dzięki której powstają wspaniałe, użyteczne przedmioty. Często niepotrzebne opakowania, wazony zamieniają się w prawdziwe dzieła. Powstają również prace wykonane z masy solnej lub modeliny. W warsztatach powstają gobeliny, szaliki, rękawice, serwety, a nawet obrusy. Szczególnie Mieszkańcy chętnie sięgają do zajęć przy maszynie do szycia, dzielą się swoimi umiejętnościami między sobą, czego efektem są uszyte niewielkie części garderoby.

 

Warunki pobytu

 

Pracownia plastyczna – Mieszkańcy tworzą pod okiem instruktora terapii zajęciowej obrazy, szkło malowane lub ikony. Pojawiają się nawet prace rysowane węglem. Dużą popularnością cieszy się colage.

Warunki pobytu

 

 

Kącik szachowy i gier logicznych

 

Codziennie odbywają się rywalizacje w grach karcianych, grach stolikowych. Dominują szachy, quizy tematyczne. Konkursy zwykle wzbudzają pozytywne emocje.

Warunki pobytu

 

 

Kącik kulinarny – wspólne przygotowywanie potraw, a czasem degustacja to następna forma spędzania wolnego czasu. Zajęcia w kąciku kulinarnym to znakomita okazja do wymiany doświadczeń na tematy związane z przygotowywaniem specjałów. To także element integracji
i współpracy Mieszkańców, które pozwalają na zawieranie nowych znajomości.

 

Kącik prasowy- codziennie można przeczytać bieżącą prasę. Mieszkańcy z zapałem śledzą sprawy związane z życiem społecznym, politycznym i kulturalnym. Dyskusje jakie wywiązują się po prasówce często potrafią spowodować niezgodność opinii. Emocje studzi filiżanka zielonej herbaty.

 

Klub filmowy – wspólne oglądanie tematycznych filmów i dyskusja po projekcji to ważna
i lubiana część zajęć. Programy przyrodnicze, sportowe, debaty, programy rozrywkowe, to tylko niektóre z pozycji jakimi interesują się nasi Mieszkańcy.

 

Muzykoterapia - działania w muzykoterapii można podzielić na dwie kategorie: muzykoterapia indywidualna i muzykoterapia grupowa. Do tej pierwszej zalicza się zajęcia z Mieszkańcem
z wykorzystaniem instrumentów muzycznych lub śpiewu. Natomiast do drugiej kategorii zalicza się wydarzenia muzyczne angażujące grupę Mieszkańców, organizowane najczęściej w świetlicy Domu. Spotkania „Z muzyką po piętrach” przy dźwiękach gitary i tamburynu to już stały element
zajęć.

W Domu organizowane są festiwale, konkursy, wystawy, w tym również z udziałem zaproszonych gości. Organizujemy spektakle muzyczne z udziałem studentów krakowskiej PWST, uczniów szkół muzycznych, dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych. To także występy zapraszanych Solistów Opery Krakowskiej, Artystów z Piwnicy Pod Baranami, czy też całych zespołów muzyki rozrywkowej.

Warunki pobytu

 

 

W Domu działają dwa Zespoły, złożone z Mieszkańców i Pracowników.

 

Zespół „Helclusie” powstał w październiku 1990 r. Zespół tworzy programy muzyczno – literackie na specjalne okazje odbywające się w Domu. Zespół bierze także udział w licznych przeglądach, festiwalach poza Domem.

Warunki pobytu

Grupa „Wrzos” powstała w grudniu 2009 r. Impulsem do powstania Grupy była chęć integrowania Mieszkańców i Pracowników oraz stworzenia rodzinnej przestrzeni. „Wrzos” działa „na deskach” domowej sceny przedstawiając raz w miesiącu program okolicznościowy lub tworzony spontanicznie. „Wrzos” uczestniczy w występach poza Domem, na które jest zapraszany.

 

 

W okresie Bożonarodzeniowym odbywa się wspólne kolędowanie. Połączone wówczas dwa Zespoły „Helclusie” i „Wrzos” odwiedzają Mieszkańców w pokojach. Kolęda rozbrzmiewa wtedy na cały Dom.

Warunki pobytu

 

Biblioteka

 

Dom oferuje Mieszkańcom możliwość korzystania z bogato wyposażonej w książki i czasopisma biblioteki. Mieszkańcy, którzy nie mogą odwiedzić biblioteki korzystają z dostarczonych do pokoju książek lub czasopism. Zainteresowaniem cieszą się także audiobooki.

Warunki pobytu

Mieszkańcy mają możliwość swobodnego realizowania swoich potrzeb religijnych. Codziennie w Kaplicy Domu sprawowana jest Eucharystia – w dni powszednie o godzinie 6.00 i 16.00 a w niedziele i święta o 6.00 i 10.00 . Mieszkańcy, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach w Kaplicy, mogą być odwiedzani przez Księży na Oddziałach.

Warunki pobytu

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Luboń
Podmiot publikujący: Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów
Data publikacji: 2021-07-08
Data aktualizacji: 2021-08-23
Powrót